e-mail: biuro@almat.gda.pl    
  
   
» RYNEK PIERWOTNY » RYNEK WTÓRNY » OFERTY MLS » DODAJ OFERTĘ
Almat

Aktualności

ZFD ostrzega: ceny mieszkań mogą znów pójść w górę
Źródło: Gazeta Wyborcza


Podczas gdy deweloperzy masowo wstrzymują nowe inwestycje, Polski Związek Firm Deweloperskich ostrzega: gdy mieszkań zacznie brakować, ich ceny znów poszybują w górę. Jednak jak czytamy w "Gazecie" "taki scenariusz jest mało prawdopodobny".
 
Według analityków rynku nieruchomości, jeśli szybko nie poprawi się dostępność kredytów hipotecznych , na rynku będzie coraz gorzej. Maciej Wewiórski z Domu Maklerskiego IDMSA zwraca uwagę, że potentat na rynku mieszkaniowym J.W. Construction rozpocznie w tym roku tylko jeden nowy projekt, a Dom Development prawdopodobnie nie zacznie żadnego.
 
W pierwszym kwartale 2008 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 16,1 tys. mieszkań, podczas gdy w roku obecny w  analogicznym okresie liczba ta spadla o ponad połowę do nieco ponad 7,5 tys. - wynika z danych GUS.
 
"W Polskim Związku Firm Deweloperskich nie mają wątpliwości: w budownictwie mieszkaniowym czeka nas dołek, a to może oznaczać ponowny wzrost cen nowych mieszkań. Dotarliśmy jednak do raportu firmy doradczej ProDevelopment, z którego wynika, że podwyżki są raczej mało prawdopodobne. A to dlatego, że deweloperzy będą mogli szybko zareagować na ewentualny wzrost popytu na nowe mieszkania." - czytamy w "Gazecie"
  
Popyt na grunty inwestycyjne skończył się wraz z nadejściem kryzysu. Wielu inwestorów próbuje je więc sprzedać, a spadki cen mogą okazać się nawet kilkudziesięcioprocentowe. Problem mają deweloperzy, którzy kupili grunty w okresie boomu. - Pewnie będą musieli obniżyć swoje marże, by sprostać konkurencji firm, które w czasie obecnego kryzysu kupią tanie działki - mówi Łukasz Madej prezes ProDevelopment

Według prof. Jacka Łaszeka ze Szkoły Głównej Handlowej w niektórych przypadkach deweloperzy mogą obniżyć ceny nawet o jedną czwartą, a i tak wyjdą na swoje.
 
        powrót

 

strona główna  |  rynek pierwotny  |  rynek wtórny  |  oferty MLS   |  dodaj ofertę kalkulator  |  kredyty  |  kontakt
copyright 2009 Almat